Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal

buna ziua
am o problema - am fost internata in spital, la externare medicul specialist- ginecologul mi-a dat concediu medical si o scrisoare medicala catre medicul de familie prin care ii cere sa-mi acorde concediu medical pentru risc de sarcina, dar medicul de familie spune ca nu poate sa-mi elibereze acest c.m.spunand ca poate sa-mi dea doar 5-6-zile dupa internare/luna, in acest caz cine imi elibereaza concediul pentru risc de sarcina?
va multumesc
medicul de familie va da concediu medical si dvs in perioada aceea mergeti sa faceti dosarul la medicina muncii care va aproba acel concediu de risc de sarcina. Dupa aceea pe baza acelei scrisori dr. de familie va da in fiecare luna concediu medical si se vizeaza la medicina muncii pana se intra in concediu prenatal in fiecare luna.
Asa am fost si eu timp de 7 luni cat am fost insarcinata cu baiatul meu.
si ce cuprinde acest dosar , si unde anume sa-l depun la medicina muncii?
Potrivit art.10 alin.(2) din OUG nr.96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, concediul de risc maternal se poate acorda, in intregime sau fractionat, pe o perioada ce nu poate depasi 120 de zile, de catre medicul de familie sau de medicul specialist, care va elibera un certificat medical in acest sens.

Atentie ! Concediul de risc maternal se acorda numai daca medicul de medicina muncii recomanda acest lucru. In acest sens el va elibera o informare cu care salariata se va prezenta la medicul de familie. Certificate medicale eliberate de medicul de familie vor fi vizate de medicul de medician muncii.

eu nu mai inteleg nimic, care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez: am o scrisoare medicala catre medicul de familie si acesta nu-mi elibereaza concediu, va rog cine stie sa-mi detalieze
va multumesc
Concediul de risc maternal se poate acorda, în întregime sau fractionat, pe o perioada ce nu poate depasi 120 de zile, de catre medicul de familie sau de medicul specialist, care va elibera un certificat medical în acest sens, dar nu poate fi acordat simultan cu alte concedii prevazute de legislatia privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

Eliberarea certificatului medical se va face în conditiile în care salariata s-a prezentat la consultatiile prenatale si postnatale, conform normelor Ministerului Sanatatii.